Живопис, скульптура і фотографія в серці Києва з 1988 року

Галерея Triptych: Global Arts Workshop та 15-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, за підтримки Посольства Швейцарії в Україні та Днів Франкофонії в Україні 2018, представляє виставку «У пошуках Леніна» – резонансний проект швейцарського фотожурналіста Нільса Акермана і французького журналіста Себастьєна Гобера. Репортери подорожували Україною, намагаючись зафіксувати долю повалених соціалістичних монументів після Революції Гідності. На думку авторів проекту, різне ставлення до пам’ятників Леніну у різних куточках України виразно ілюструє пошук нової іденичності в країні, що переживає трансформаційні зміни. Світлини з «У пошуках Леніна» широко друкувались у світових медіа, лягли в основу однойменної книжки, виданої в 2017-му році у Великій Британії та Швейцарії, експонувались у галереях Франції, Швейцарії, Великої Британії, Туреччини, Лівану. Український «ленінопад» – найяскравіший, але не єдиний приклад перегляду символіки публічного простору в сучасному світі. Велика Британія, США, ЮАР, Бельгія... ці країни намагаються відповісти на питання: хто залишиться на п’єдесталах, а хто зникне назавжди? І яким має бути ставлення до монументів, які нагадують про «незручні» сторінки в їх історії?

У ПОШУКАХ ЛЕНІНА | Нільс Акерманн & Себастьян Гоберт

У ПОШУКАХ ЛЕНІНА | Відкриття 17.03.2018

Show More

'ЛЕНІНОПАД ТА ТРАНСФОРМАЦІЯ МІСЬКОЇ СВІДОМОСТІ'. СТАТТЯ DOCUDAYS UA 

Текст: Мирослава Хартмонд, кураторка, дослідниця, директорка галереї «Triptych: Global Arts Workshop» у Києві. Її есе «Ленін після падіння» відкриває збірку «У пошуках Леніна» (2017).

Пам’ятники Леніну – те, що об’єднувало різні громадські місця по всьому Східному блоку – стали постійним тропом уявного пострадянського ландшафту, міцно вбудованим у колективну уяву. Його образ серійно відтворювали в статуях і на картинах, на знаменах і значках, на плакатах і листівках, на друкованих сторінках і на кіноплівці та розповсюджували аж до найвіддаленіших форпостів колишньої радянської імперії.

Коли в 1991 році СРСР – наддержава, що займала територію у 22,4 млн км2 і мала майже 300 мільйонів населення в 15 республіках під владою однопартійного режиму – припинила своє існування, її складна символічна система розвалилася разом з нею. Проте реліквії, на яких були зображені символи, залишилися. Здобувши незалежність, Україна успадкувала понад 5500 самих лише статуй Леніна, які тут були розставлені значно щільніше, ніж 7000 таких статуй на всю територію Росії. Регіональні адміністрації в західних регіонах України наказали познімати статуї Леніна ще в кінці 1980-х років. Багато пам’ятників Леніну прибрали з вулиць столиці на початку 1990-х років, поки не залишився лише один – знаменита статуя роботи Сергія Меркурова на бульварі Тараса Шевченка.

Українські статуї Леніна були заново політизовані під час Євромайдану у 2013 році, коли вони знову почали символізувати руку Кремля і його прибічників. 8 грудня 2013 року розлючений натовп повалив статую роботи Меркурова з рожевого кварциту, а в наступні тижні й місяці активісти повалили сотні Ленінів по всій країні. До літа 2015 року новий український уряд прийняв низку «декомунізаційних законів», які санкціонували іконоборство протестувальників і оголосили комуністичні символи та ідеологію поза законом, закликаючи до усунення інших пам’ятників і перейменування місць.

 

Нині в Україні не залишилося жодної статуї Леніна, яка б ще стояла на п’єдесталі. Наказ Міністерства культури № 200, виданий 4 квітня 2016 року, позбавив статусу «культурної спадщини» 794 культурні об’єкти в 13 українських областях, зокрема «пам’ятники В. Леніну, М. Фрунзе, Ф. Дзержинському, С. Кірову та іншим комуністичним діячам, чекістам, комсомольцям, меморіали, пам’ятні знаки та дошки на честь Жовтневої революції, інших подій та дат, що використовувалися для пропаганди комунізму й тоталітарного режиму». Обходження із цими символами не є всюди однаковим, як ми дізнаємося з іконографічної археології Нільса Акерманна: деякі з них кудись сховала влада, інші були зняті зі свого початкового місця й покладені на землю, ще інші були розтрощені та розбиті до непізнаваності, а ще одні – такі як Дарт Вейдер сучасного художника Олександра Мілова – прославилися на весь світ. Кілька статуй забрали собі місцеві мешканці, сподіваючись продати їх іноземним колекціонерам, решта ж залишаються нічиїми.

Процес декомунізації в Україні характеризується чвертьстолітньою відстанню від падіння режиму, який користувався цими символами, браком громадського консенсусу щодо методів (зокрема щодо критеріїв знищення комуністичних символів), а також браком бачення майбутнього вигляду українського публічного простору, звільненого від решток тоталітаризму. Справді, методи декомунізації часом є не зовсім демократичними, іноді їх порівнюють із масовим знищенням пам’ятників царизму й церков, яке здійснювали більшовики, коли прийшли до влади століття тому. Україна, сучасна європейська країна з багатолітньою історією, має потенціал стати країною, яка відзначатиме ці сторінки історії у своєму громадському просторі.

 

Порожній п’єдестал, який більше не «колонізує» Ленін, стає ареною конкуруючих бачень національної репрезентації. У деяких містах комуністичні пам’ятники перетворюють на пам’ятники Героям Небесної Сотні або загиблим на війні; в інших містах релігійні статуї займають місце політичних; а багато п’єдесталів і досі залишаються порожніми. Саме ці порожні постаменти, розкидані по містечках і селах сучасної України, наче пеньки зрубаних дерев, ставлять питання: що далі?

 

Тож «У пошуках Леніна» зачіпає не лише радянське минуле та революційну сучасність України, а й її майбутнє, де різні історичні та політичні наративи можуть співіснувати в об’єднаному суспільстві без страху бути стертими. Коли на наших вулицях більше не залишилося Ленінів, ми запрошуємо вас поглянути на декомунізовані пам’ятники, надійно обгороджені рамками фотографій, і поміркувати про те, що ж мусить прийти їм на зміну.

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Twitter Icon

Triptych: Global Arts Workshop

34 Andriyivskyy Uzviz 

Kyiv UKRAINE 04 070

+38 044 279 0759

+38 050 370 6039

Copyright © 2019 TRIPTYCH: GLOBAL ARTS WORKSHOP. All rights reserved.